Burger King öppnar i maj

Äntligen är det klart! Burger King återvänder till Uppsala City och öppnar i St Per Gallerian till sommaren!

Efter att Panini lämnade lokalen i somras tog det inte många månader innan en ny aktör stod klar och nu byggs lokalen om till hamburgerrestaurang med entréer både från gallerian och ut mot S:t Persgatan, med tillhörande uteservering. Nu är Burger King tillbaka i stan.
–      Burger King har varit en uppskattad lunch- och kvällsrestaurang i Uppsala under alla år och många sörjde när de stängde igen efter över 30 år i hörnet intill för lite drygt ett år sedan. Vi är glada att åter kunna erbjuda uppsalaborna detta starka varumärke, omtyckt av så väl barnfamiljer, studenter och kontorsarbetare. Det kommer att komplettera våra andra restauranger och caféer väldigt bra, säger Snezana Oscarsson, Centrumchef för S:t Per Gallerian och Chef Kontor för Skandia Fastigheters kommersiella fastigheter i Uppsala.

I S:t Per Gallerian finns även Brödernas med sina signaturburgare, Monster Chicken med koreanska friterade kycklingburgare, så Burger King blir en till spelare i ett redan starkt burgarkvarter, alla med olika profil men med den gemensamma kärleken till matkultur.

–      Uppsala City utan Burger King kändes inte riktigt komplett. Nu gör vi comeback i St Per Gallerian och ser fram emot att ge både trogna fans och nya gäster en äkta Burger King- upplevelse. Kungen är tillbaka för att servera uppsalaborna våra grillade hamburgare igen, säger Johan Wennberg, etableringsansvarig för Burger King Scandinavia.

Ombyggnation av lokalen pågår för fullt och planeras vara klar för öppning i mitten av maj.

Öppettider

Vardagar: 10.00 - 19.00
Lördagar: 10.00 - 17.00
Söndagar: 12.00 - 17.00

ICA

Vardagar: 08.00 - 21.00
Lördagar: 10.00 - 20.00
Söndagar: 10.00 - 20.00

Apotek

Vardagar: 08.00 - 19.00
Lördagar: 10.00 - 17.00
Söndagar: 12.00 - 17.00

Clas Ohlson

Vardagar: 09:00 - 19:00
Lördagar: 10.00 - 18.00
Söndagar: 11.00 - 17.00
Copyright © 2026. Skandia Fastigheter - All Rights Reserved.